Elkem Küreselleştiriciler (MgFeSi Alaşımları)

Elkem Tenbloc Kalıp İçi Aşılayıcılar

Kalıp içi aşılayıcılar aşılamanın kalıp içinde yapıldığı etkin bir metotdur

Kalıp içi aşılayıcılar kullanıldığı zaman, pratikte aşılayıcının sönümlenmesinden bahsedilemez ve diğer taraftan sadece çok düşük bir ilave oranına ihtiyaç duyulur.

Dökme demirlerin aşılanması ocakta aşılama, potada aşılama, kalıba döküm sırasında akışa aşılama veya kalıp içinde aşılama olmak üzere bir veya birkaç aşama olarak yapılabilir. Aşılar, dökme demirlere eklendikten hemen sonra en falza etkiye sahiptir. Aşılayıcının etkinliği, zamana bağlı olarak azalır ve buna bağlı olarak metalin çekirdeklenme potansiyeli de azalır.

Kalıp içinde aşılama, proses içinde metalin aşılanabileceği en son aşamadır. Pratik olarak kalıp içi aşılamada aşılayıcının sönümlenmesinden bahsedilemez ve bu, çok düşük ilave oranlarında dahi kalıp içi aşılamayı etikili bir metot yapmaktadır.

Tenbloc® kalıp içi aşılayıcılar

Tenbloc® küresel ve lamet grafitli dökme demirler için sürekli, güvenilir ve uygun maliyetli aşılama sağlayan bağlayıcı veya başka herhangi bir katkı maddesi içermeyen blok şeklinde benzersiz bir kalıp içi aşılama ürünüdür. Bu tip aşılayıcı, dökümhanelerin gelişmiş metalurjik yapılara ve mekanik özelliklere sahip dökümler üretmesine yardımcı olur.
Hammaddelerin dikkatlice seçilmesi, Tenbloc®’un üniform ve tutarlı bir kimyasal içeriğe sahip olması metalin homojen çekirdeklenmesini garanti eder. Tenbloc® aynı zamanda hem küresel hem de lamel grafitli dökme demirlerin üretiminde dökümhanelere özgü talepleri karşılayabilen farklı analizlerde geniş bir ürün çeşidine de sahiptir.

Tipik ürün çeşitleri:

TENBLOC® Std– Küresel grafitli dökme demirlerde yüksek küre sayısı, iyi bir küre şekli ve karbürsüz bir yapı elde etmek için formüle edilmiştir.

TENBLOC® Std + Zr– TENBLOC® Std ürününe Zr eklenmesi, özellikle aşırı soğutmanın sorunlara neden olabileceği ince kesitlerde karbür oluşumunu etkili bir şekilde kontrol eder.

TENBLOC® Low Al– Al’in <% 1 ile sınırlandırılması,  lamel grafitli dökme demirlerin üretimi için hidrojenin yol açtığı pin-hole oluşma riskini azaltmasından dolayı uygun bir ürün olmasını sağlamaktadır. TENBLOC® Low Al + Zr– TENBLOC® Low Al ürününe Zr eklenmesi, özellikle aşırı soğumanın sorunlara neden olabileceği ince kesitlerde karbür oluşumunu etkili bir şekilde kontrol eder.

TENBLOC® MZ– Bu ürün hem küresel hem de lamel grafitli dökme demirlerin üretiminde kalıp içi aşılayıcı olarak kullanılabilir. Kontrollü miktarlarda Al, Ca ve Zr güçlü bir aşılama etkisi sağlarken Mn, dökme sıcaklıkları düşük olması durumunda bile aşı bloğunun çözünürlüğünü arttırır.

Alternatif TENBLOC® Ürünleri: Dökümhanelere özgü gereksinimlere uyacak şekilde birçok farklı kalıp içi aşılayıcı tipleri geliştirilebilir ve üretilebilir. Elkem uzmanları ile yapılacak görüşmeler sonrasında Ba, Bi, Ce, La ve Sr gibi elementler eklenebilir.  Bu ürünlerin seri üretimi gerçekleştirilmeden önce nihai dökümlerde istenen mekanik özellikleri garanti edecek en iyi analizi belirlemek için deneme amaçlı olarak küçük miktarlar üretilebilir.

Üretimin tüm aşamalarının sıkı kontrolü, Tenbloc’a birçok avantaj sağlar:

  • Empürite içermediğinden dolayı istenmeyen elementlerin dökümün içerisine girmesini engeller
  • İçerisinde ve yüzeyinde cüruf kalıntıları, gaz delikleri veya gözeneklilik bulunmaz
  • Üretim sırasında oluşan benzersiz metalurjik bağ, hızlı ve kontrollü çözünme için önemlidir

ÖNEMLİ NOT: Firmamızın çok geniş ürün ağı vardır. Sitemizde bulamadığınız ürün özellikleri, teknik bilgi, kullanım klavuzları için lütfen bizimle aşağıdaki merkez telefon numaramız üzerinden veya E-posta ile iletişime geçiniz. Ürün uzmanlarımız en kısa sürede sorunlarınızı cevaplandıracaktır.

Ekspert Mümessillik Tur. ve Tic. Ltd. Şti.

Telefon : (216) 573 3888
E-Posta: info@expert.com.tr

Hızlı Ürünler Menüsü

Başvuru Formu

    Elkem Küreselleştiriciler (MgFeSi Alaşımları)

    Bize ulaşın resim