Elkem Küreselleştiriciler (MgFeSi Alaşımları)

Elkem Ön Şartlandırıcılar & Örtü Alaşımları

Optimize edilmiş baz metal çekirdekleşmesi için Elkem şartlandırıcıları

Baz metalin ön şartlandırılması, eriyikteki potansiyel çekirdeklenme alanlarının sayısını en üst düzeye çıkaracak ve çekirdeklenmenin zamanla “sönmesini” azaltacaktır. Bu, aşılayıcıların ve küreselleştiricilerin performansını arttırmasıyla birlikte lamel grafitli dökme demirlerde “A”  tipi grafit yapısını ve küresel grafitli dökme demirlerde ise küre yoğunluğunu arttıracaktır. Bu aynı zamanda, ocak şarjında yüksek saflıkta pik kullanım ihtiyacını düşürür ve daha düşük oranda aşı kullanılmasına imkân sağlar. Magnezyum tretman işlemi sırasında özel olarak tasarlanmış bir örtü alaşımının/ malzemesinin kullanılması, maksimum magnezyum verimi, optimize edilmiş çekirdeklenme ve etkili cüruf kontrolü sağlar. Proses stabilitesi, küreselleştiricilerin kullanım oranlarının düşürülmesine imkân verecek şekilde oldukça geliştirilmiştir.

Preseed® ön şartlandırıcı

Bu ön şartlandırıcının dökme demirler için etkili bir ocak ilavesi olduğu kanıtlanmıştır. Küçük miktarlarda Preseed® ilaveleri hem baz demirdeki mevcut çekirdeklenme alanlarının sayısını arttırır, hem de aynı zamanda bu önemli parçacıkları stabilize ederek katılaşan dökümlerin nihai özelliklerini ddoğrudan etkileyen ölçülebilen uzun süreli bir etki verir. Preseed®, grafit çökeltmek için çekirdek görevi gören manganez sülfür parçacıklarını şartlandırmak için dikkatle kontrol edilmiş alüminyum ve zirkonyum içeriği sayesinde lamel grafitli dökme demirlerde “A” tipi grafit oluşumunu arttırır. Preseed® ayrıca baz demirdeki oksit aktivitesini koruyacak ve böylece küresel grafitli dökme demirlerde magnezyum silikat çekirdeklerinin oluşumu için oksijenin ortamda kalmasını sağlayacaktır. Bu daha fazla çekirdek üretecek ve küre yoğunluğunu artıracaktır.

 • Daha homojen döküm özelliklerin elde edilmesini imkan veren kararlı baz metal oluşturur
 • Grafit morfolojisini geliştirir
 • Çekinti ve karbür oluşumunu minimize eder
 • Mekanik özellikleri geliştirir
 • Pik kullanımında azalma sağlar

Topseed® örtü alaşımı/şartlandırıcı

Topseed® sartlandırıcı, potada FeSiMg treatmanı için bir örtü malzemesi olarak tasarlanmıştır. Topseed®’in Mg’un verimini iyileştirdiği ve metaldeki çekirdeklenme seviyelerine pozitif katkı yaptığı kanıtlanmıştır. Magnezyum veriminin kararlılığını, küreselleştirici ilavelerinin optimize edilmesine imkân verecek şekilde önemli ölçüde geliştirmektedir. Aynı zamanda, Topseed® cürufu kolayca toplanabilecek forma dönüştürürr, kritik alanlarda cüruf birikmesini önler ve perlit tozu gibi cüruf toplama ürünlerine ihtiyacı ortadan kaldırır.

 • Magnezyum verimini arttırır/iyileştirir
 • Cürufu şartlandırır/kolayca toplanmasına imkan verir
 • Kalıcı çekirdeklenme seviyelerini arttırır
 • Proses stabilitesini arttırır

ÖNEMLİ NOT: Firmamızın çok geniş ürün ağı vardır. Sitemizde bulamadığınız ürün özellikleri, teknik bilgi, kullanım klavuzları için lütfen bizimle aşağıdaki merkez telefon numaramız üzerinden veya E-posta ile iletişime geçiniz. Ürün uzmanlarımız en kısa sürede sorunlarınızı cevaplandıracaktır.

Ekspert Mümessillik Tur. ve Tic. Ltd. Şti.

Telefon : (216) 573 3888
E-Posta: info@expert.com.tr

Hızlı Ürünler Menüsü

Başvuru Formu

  Elkem Küreselleştiriciler (MgFeSi Alaşımları)

  Bize ulaşın resim