Elkem Küreselleştiriciler (MgFeSi Alaşımları)

Aluminyum Shot

AlMgSi ve AlMg5 olmak üzere esas itibariyle iki kalitede Aluminyum Kesme-tel üretimi yapmaktadır. Diğer aluminyum türlerinde de müşteri talebine istinaden özel üretim yapılabilmektedir. Aluminyum Kesme-tel özellikle; aluminyum, magnezyum, çinko, bakır gibi demir – dışı ve hafif alaşımların kokil ve enjeksiyon döküm ile üretilen parçalarının çapak alma, pürüzlendirme, yüzey temizleme, satine etme ve benzeri kumlama yüzey işlemleri için çok efektif ve ekonomik bir abrasiv çeşididir. Krampeharex Aluminyum Kesme-tel aşağıda yer alan ürünler için en ideal kumlama abrasividir.

 • Aluminyum enjeksiyon dökümler
 • Magnezyum enjeksiyon dökümler
 • Çinko (zamak) döküm ve parçalar

Üretim standartları 

Ürünlerimiz EN 573-3 standardına uygun çekme aluminyum telden DIN 8201-4 üretim standardında üretilmektedir.

Aluminyum Kesme-tel şekilleri

Aluminyum Kesme-tel AlMgSi ve AlMg5 sadece (kesilmiş tel) CW normunda üretilmektedir. Aluminyum yumuşak bir malzeme olduğundan üretim prensibi olarak,aluminyum kesme-telin yuvarlatılmasına gerek yoktur,zira CW normunda olan partiküller 50 tur gibi çok kısa kumlama süresi sonunda yuvarlaklaşır.

Kumlama makinesinde mevcut kesme-tel yuvarlaklaştığından,yeni ürün ilavelerinin dolum kapasitesinin %5 i oranında miktarlarla yapılması yüzey profili için önerilmektedir.

Fiziksel Özellikler

Özgül ağırlığı : 2.7 g/cm³
Dökme ağırlığı : 1.5 g/cm³

Sertlik istenen malzeme özelliğine göre değişmektedir.

– EN AW-1070 : 20 – 40 HV0,2
– EN AW-5019 : 120 – 150 HV0,5
– EN AW-6060 : 100 – 130 HV0,5

Kumlama sistemi

Sadece türbinli kumlama makinelerinde kullanılır.

AlMgSi Shot
AlMgSi (EN AW-6060) (DIN EN 573-3) Kimyasal sembolü : EN AW – AlMgSi AlMgSi,kumlanacak malzeme yüzeyinde pürüzsüz bir yüzey efekti sağlar. Bu ürün,kumlama proseslerinde bilhassa hassas yüzey profiline sahip malzemelerin yüzeyine zarar vermeyecek bir abrasiv çeşidi olarak kullanılmaktadır. AlMgSi ile pürüzsüz,parlak ve çok temiz bir yüzey elde edilmektedir. Bu ürün haricinde ancak parlatma ve vibrasyon prosesleri ile sağlanabilir. Kumlama yapılacak malzemenin hassas yüzeyi asla deforme olmaz. Kimyasal Yapısı

Al

Si

Fe

Cu

Mn

Mg

Cr

Zn

Ti

98

0,30-0,60

0,10-0,30

0,10

0,10

0,35-0,60

0,05

0,15

0,10

(Yüzdesel dağılım) Tane Boyutlarıresim

0,5 mm

1,1 mm

0,6 mm

1,2 mm

0,7 mm

1,4 mm

0,8 mm

1,6 mm

0,9 mm

1,8 mm

1,0 mm

2,0 mm

Diğer tane boyutlarında müşteri siparişine göre üretim yapılmaktadır.

Sertlik 90 – 110 HV 0,5 (Ambalajında yeni ürün) 100 – 130 HV 0,5 (Makinede işleyen ürün/Operating mix) Ambalaj 8 kg PE torbalarda 400 kg.’lık paletlerde ambalajlıdır. 2. Yüzey etkisi : Kullanım ömrü & avantajları AlMgSi uzun ömürlü bir sarf malzemesi (abrasiv) olup,kullanıcılarına önemli maliyet avantajı sağlar. Diğer kumlama sarf malzemeleri ile ömür test karşılaştırmalarında aşağıda yer alan üstünlükler tespit edilmiştir.

 • Cr/Ni Paslanmaz çelik kesme-tel’e nazaran yaklaşık 1.2 kat daha uzun ömürlüdür
 • Cr/Ni Paslanmaz çelik bilyalara nazaran yaklaşık 1.7 kat daha uzun ömürlüdür.
 • Cr Krom çelik bilyalara nazaran yaklaşık 1.9 kat daha uzun ömürlüdür.
 • Yuvarlatılmış aluminyum granüllerine nazaran yaklaşık 2.6 kat daha uzun ömürlüdür.
 • Döküm aluminyum bilyalara nazaran yaklaşık 3.9 kat daha uzun ömürlüdür

AlMgSi uzun ömrü ve kumlama makinesi ve aksamlarına neredeyse hiçbir zararının olmayışı ve ürün maliyeti ile işletmelere maliyet avantajı sağlanmaktadır.

Bu özellik işletmeler için çok önemli bir husustur,zira bakım ve parça değişim maliyeti,işçilik ve Zaman yönetimi itibariyle büyük avantaj sağlamaktadır.

AlMg5 Shot
AlMg5 (EN AW-5019) (DIN EN 573-3) Kimyasal sembolü : EN AW – AlMg5

AlMg5,kumlanacak malzeme yüzeyinde pürüzsüz bir yüzey efekti sağlar.

Bu ürün,kumlama proseslerinde bilhassa hassas yüzey profiline sahip malzemelerin yüzeyine zarar vermeyecek bir abrasiv çeşidi olarak kullanılmaktadır.

AlMg5 ile pürüzsüz,parlak ve çok temiz bir yüzey elde edilmektedir.Bu kalitede yüzey efekti, bu ürün haricinde ancak parlatma ve vibrasyon prosesleri ile sağlanabilir.

Kumlama yapılacak malzemenin hassas yüzeyi asla deforme olmaz.

Kimyasal Yapısı

Al

Si

Fe

Cu

Mn

Mg

Cr

Zn

Ti

92

0,40

0,50

0,10

0,10- 0,60

4,50-5,60

0,20

0,20

0,20

(Yüzdesel dağılım) Tane Boyutları resim

0,5 mm

1,1 mm

0,6 mm

1,2 mm

0,7 mm

1,4 mm

0,8 mm

1,6 mm

0,9 mm

1,8 mm

1,0 mm

2,0 mm

Diğer tane boyutlarında müşteri siparişine göre üretim yapılmaktadır.

Sertlik 110 – 140 HV 0,5 (Ambalajında yeni ürün) 130 – 160 HV 0,5 (Makinede işleyen ürün/Operating mix) Ambalaj 8 kg PE torbalarda 400 kg.’lık paletlerde ambalajlıdır. 2. Yüzey etkisi : Kullanım ömrü & avantajları AlMg5 uzun ömürlü bir sarf malzemesi (abrasiv) olup,kullanıcılarına önemli maliyet avantajı sağlar. Diğer kumlama sarf malzemeleri ile ömür test karşılaştırmalarında aşağıda yer alan üstünlükler tespit edilmiştir.

 • Cr/Ni Paslanmaz çelik kesme-tel’e nazaran yaklaşık 1.2 kat daha uzun ömürlüdür
 • Cr/Ni Paslanmaz çelik bilyalara nazaran yaklaşık 1.7 kat daha uzun ömürlüdür.
 • Cr Krom çelik bilyalara nazaran yaklaşık 1.9 kat daha uzun ömürlüdür.
 • Yuvarlatılmış aluminyum granüllerine nazaran yaklaşık 2.6 kat daha uzun ömürlüdür.
 • Döküm aluminyum bilyalara nazaran yaklaşık 3.9 kat daha uzun ömürlüdür

AlMg5 uzun ömrü ve kumlama makinesi ve aksamlarına neredeyse hiçbir zararının olmayışı ve ürün maliyeti ile işletmelere maliyet avantajı sağlanmaktadır.

Bu özellik işletmeler için çok önemli bir husustur,zira bakım ve parça değişim maliyeti,işçilik ve Zaman yönetimi itibariyle büyük avantaj sağlamaktadır.

Avantajları
Aluminyum Kesme-tel özellikleri,diğer sarf malzemelerine göre avantajları : 1. Kumlama enerjisi : Konumuz itibariyle kumlama enerjisi olarak adlandırdığımız kinetik enerjinin genel formulü E=m/2*v² dir. Bu formül kullanılan abrasiv çeşidinin küresel olması halinde E=π/12*d³*ρ*v² ,silindirik olması halinde ise E=π/8*d³*ρ*v² şeklinde uygulanır. Bu formullere göre,kinetik enerji, abrasiv çapı “d” ve abrasivin özgül ağırlığı “ρ” ile bağlantılıdır.Daha az özgül ağırlığa sahip bir abrasivin kinetik enerjisini artırmak için ya daha iri taneli boyuta sahip olan abrasivin seçilmesi ya da kumlama hızını artırmak gerekir.Günümüz teknolojisinde makine ayarları hız artırımına imkan vermektedir.Bu itibarla çeşitli malzemelerin kumlamasında aluminyum kesme-tel kullanımı yaygındır. 2. Yüzey etkisi : Aluminyum kesme-tel,kumlanacak malzeme yüzeyinde pürüzsüz bir yüzey efekti sağlar.Bu ürün,bilhassa kumlanacak malzeme yüzeyine zarar vermeyecek bir abrasiv olarak düşünülmelidir. Aluminyum Kesme-tel ile elde edilecek yüzey efekti,pürüzsüz,parlak ve temiz bir yüzey olacaktır.Bu kalitede yüzey efekti,aluminyum kesme-tel haricinde ancak parlatma ve vibrasyon prosesleri ile sağlanabilir.Kumlama yapılacak malzemenin hassas yüzeyi asla deforme olmaz. 3. Kullanım ömrü : Aluminyum Kesme-tel uzun ömürlü bir sarf malzemesi (abrasiv) olup,kullanıcılarına önemli maliyet avantajı sağlar. Aluminyum kesme-telin diğer kumlama sarf malzemeleri ile ömür test karşılaştırmalarında aşağıda yer alan üstünlükler tespit edilmiştir.

 •  Cr/Ni Paslanmaz çelik kesme-tel’e nazaran yaklaşık 1.2 kat daha uzun ömürlüdür
 •  Cr/Ni Paslanmaz çelik bilyalara nazaran yaklaşık 1.7 kat daha uzun ömürlüdür.
 •  Cr Krom çelik bilyalara nazaran yaklaşık 1.9 kat daha uzun ömürlüdür.
 •  Yuvarlatılmış aluminyum granüllerine nazaran yaklaşık 2.6 kat daha uzun ömürlüdür.
 •  Döküm aluminyum bilyalara nazaran yaklaşık 3.9 kat daha uzun ömürlüdür.

4. Kumlama makine ve aksamlarını aşındırma etkisi : Aluminyum Kesme-tel kullanılan kumlama makinelerinde,bu ürünün kullanımından dolayı makine ve aksamlarının aşınımı neredeyse 0 (sıfır) düzeyindedir.Bu özellik işletmeler için çok önemli bir husustur,zira bakım ve parça değişim maliyeti,işçilik ve zaman yönetimi itibariyle büyük avantaj sağlamaktadır. 5. Maliyet avantajı Aluminyum Kesme-tel’in uzun kullanım ömrü ve kumlama makinesi ve aksamlarına neredeyse hiçbir zararının olmayışı ve ürün maliyeti ile işletmelere maliyet avantajı sağlanmaktadır.

ÖNEMLİ NOT: Firmamızın çok geniş ürün ağı vardır. Sitemizde bulamadığınız ürün özellikleri, teknik bilgi, kullanım klavuzları için lütfen bizimle aşağıdaki merkez telefon numaramız üzerinden veya E-posta ile iletişime geçiniz. Ürün uzmanlarımız en kısa sürede sorunlarınızı cevaplandıracaktır.

Ekspert Mümessillik Tur. ve Tic. Ltd. Şti.

Telefon : (216) 573 3888
E-Posta: info@expert.com.tr

Hızlı Ürünler Menüsü

Başvuru Formu

  Elkem Küreselleştiriciler (MgFeSi Alaşımları)

  Bize ulaşın resim