Dünyadan Türkiye'ye Teknoloji

Garnet

garnetGarnet doğal bir mineral olup,insan ve çevre sağlığı için toksik tehdit oluşturmayan güvenli bir üründür,% 0,10 dan daha az serbest silika içermektedir. Homojen yapıda sert ve dayanıklıdır.

Garnet,kumlama prosesleri,su- jeti kesim işleri,su arıtma ve atık su filtrasyonu,zımpara kağıdı ve aşındırıcı taş imalatı gibi bir çok endüstride hammadde ve sarf malzemesi olarak kullanılmaktadır.

IMC/International Mineral Company’e ait “Supreme Garnet” markası tüm Dünya’da en çok kullanıcıya ulaşan ürün olarak iyi bilinen bir markadır.Supreme Garnet, sahip olduğu yüksek kalite özellikleriyle endüstriyel mineral amaçlarının dışında kıymetli cevher olarak ziynet eşyası yapımında da kullanılmaktadır.
Supreme Garnet’in bazı uluslararası müşterileri arasında ; ARBT-California, ARAMCO – Saudi Arabia, Cambridge University – UK, KWPC – Kuwait, Road & Traffic Authority – Australia, Omax Water Jet Cutting Machine – USA ve SSPC Group gibi önemli kuruluşlar bulunmaktadır.

Supreme Garnet’in emsallerine oranla üstün kimyasal ve fiziksel özellikleri sayesinde yüksek basınçta kullanılan su-jeti proseslerinde dahi uzun süre kullanılabilmektedir.Ürünün kalitesi itibariyle minimum düzeyde toz oluşmaktadır..
Garnet’in bilhassa insan ve çevre sağlığına zararlı bir madde olmayışı,etkili kumlama ve kesme özelliği,maliyet avantajı vb. özellikleri nedeniyle kullanıcılar arasında son yıllarda diğer ürünlere nazaran daha çok tercih edilmektedir..


Grade A+ ve A : Filtrasyon ve su arıtma proseslerinde

Grade B ve C : Kumlama yüzey işlem proseslerinde
Grade D ve E : Su-jeti kesim proseslerinde kullanılmaktadır

Supreme Garnet,rafineriler,kimya fabrikaları,yağ ve petrokimya fabrikaları,inşaat sanayii ve çelik yapılar,tank ve kazan imalatı,gibi bir çok çeşitli endüstriyel alanda kullanılmaktadır.

FİLTRE & ARITMA MALZEMESİ

Supreme Garnet’in “A+” ve “A” grade olarak adlandırılan iri tane boyutlu ürünleri su arıtma ve atık su filtrasyon sistemlerinde filtre malzemesi olarak kullanılmaktadır
Filtrelerin temizliğinden sonra da ürün özelliğini kaybetmeden defalarca kullanıldığından sarfiyat miktarı çok düşüktür.
Garnet’in maliyet avantajının yanında ağır metalleri filtrelemesi ve diğer maddelerle kimyasal reaksiyona girmemesi nedeniyle de özellikle su arıtma proseslerinde sağlıklı bir çözümdür.

KUMLAMA SARF MALZEMESİ

garnet kumlama sarf malzemesiSupreme Garnet’ın “B” ve “C” grade olarak adlandırılan küçük tane boyutlu ürünleri genellikle kumlama proseslerinde kullanılmaktadır.
Supreme Garnet,sert yapıda ve uzun dayanımlı bir ürün olarak kumlama proseslerinde yüksek performans sağlamaktadır.
Garnet insan ve çevre sağlığına zararlı olmayan,sirkülasyonu yüksek bir ürün olarak diğer bir çok kumlama malzemesinin yerine tercih edilmektedir. Garnet yaygın olarak aşağıda belirtilen kumlama proseslerinde kullanılır :
Yağ ve petrol endüstrisinde rafineri,kuyu,tank vb geometrilerin temizlik ve bakım amaçlı kumlama işlemleri.
Gemi inşa,gemş bakım ve onarım amaçlı kumlama işlemleri
Köprüler,raylar,yakıt tankları,sac yapılar, çeşitli metal aksamların kumlama işlemleri.

SU-JETİ KESİM MALZEMESİ

Supreme Garnet’in #80 – # 120 mikro yapıdaki ürünleri homojen ve keskin yapısı ile endüstriyel kesim işleri için su-jeti kesim makinelerinde güvenle kullanılmaktadır.
Supreme Garnet yüksek kesici özelliği ve düşük sarfiyat oranıyla tercih edilmektedir.

  AŞINDIRICI VE ZIMPARA HAMMADDESİ

  Supreme Garnet granülleri aşındırıcı taş ve zımpara imalatında hammadde olarak kullanılmaktadır.
  Garnet ile imal edilmiş aşındırıcılar,metal,ahşap vb malzemelerin pürüzlendirme,temizleme,kir ve pastan arındırma gibi yüzey işlemleri için kullanılırılar.

  SUPREME GARNET’ın bazı avantajları aşağıda yer almaktadır :

  Az sarfiyat,yüksek performans : Supreme Garnet’indüzgüntane dağılımı için elek dağılımı özenle yapılmaktadır.Ürünümüzün sahip olduğu homojen tane dağılımı,bilhassa kumlama proseslerinde istenen iyi kalite yüzey profilini temin eder.Supreme Garnet ile yapılan kumlama işlemlerinde ürünün ideal tane dağılımı,sertlik vs özellikleriyle birim zamanda daha çok yüzey pürüzlendirmek mümkün olmaktadır.

  Fiyat avantajı : Garnet aynı sertlikte sentetik aşındırıcı malzemelere nazaran çok daha ekonomiktir.Daha uzun ömürlü oluşu ve daha efektif kullanım özellikleriyle kullanıcılara önemli maliyet avantajı sağlar.

  Geridönüşüm : Supreme Garnet performansından kaybetmeden defalarca kullanılabilir.Bu özelliği nedeniyle,atık yönetimi ve çevresel maliyetler en aza indirgenmiş olur.

  Çevre dostu : 100% doğal bir mineral olarak Supreme Garnet,toksik değildir,zararlı hiç bir madde ihtiva etmez.İçeriğinde suda eriyen bileşkeler bulunmadığından su kaynaklarını kirletmez.Suyu abzorbe etmez ve tozsuzdur.

  İnsan sağlığına zararı yoktur : Supreme Garnet doğal bir ürün olarak toksik olmayan ve %0,1’den az serbest silis içerenbir maddedir.İçeriğindeki %0,1’den az serbest silis oranı silicosis hastalığına neden olmamaktadır.Bu üründe insan sağlığına zararlı ağır metaller ve radyoaktif serpintiler bulunmamaktadır.

  Toz oluşumu : Filtresi ve emiş sistemi düzgün çalışan sistemlerde kumlama esnasında açığa çıkan küçük partiküller kolay emilir,dolayısıyla bu tip sitemlerde toz emisyonu çok az olacağından,operatör sağlığı için tehlike arz etmez.Garnet’in sert kristal yapısı çarpma esnasında çok küçük partiküllere ayrılmasına neden olur.Bu partiküllerin oluşturduğu toz operatörün prosesi izlemesine engel olacak düzeyde oluşmaz