Dünyadan Türkiye'ye Teknoloji

Elkem Karbon Vericiler

ELKEM KARBON VERİCİLER

Elgraph® Karbon Vericiler

Karbon vericilelkem-karbon-vericilerer kaliteli çelik, pik ve sfero dökme demirlerin üretiminde kullanılır. Elkem’in Elgraph® markasıyla üretmiş olduğu karbon vericiler çok hızlı çözünme ve yüksek karbon verimi, çok düşük azot/hidrojen içeriği ile en iyi performansı sundukları kanıtlanmıştır. Norveç’te bulunan tesislerde benzersiz üretim teknolojisi ile yüksek kalitedeki karbon vericilerin üretimi gerçekleştirilmektedir. Elkem, çelik ve döküm endüstrisinde en çok tercih edilen tedarikçilerin başında gelmekte olup Elkem Elgraph® karbon verici ürünleri dünya çelik ve döküm endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elkem, sürekli yüksek sıcaklıklarda (3000 °C ‘ye kadar) çalışan yeni nesil elektrik kalsinasyon fırınları ile döküm parçalarda ve ürünlerde maliyet avantajı sağlayan yüksek saflıkta, mükemmel çözünebilen ve yüksek karbon verimine sahip karbon vericiler üretmektedir.

Avantajlar

Elgraph® karbon vericilerin avantajları:

 • Yüksek karbon verimi
 • Düşük sıcaklıklarda bile çok hızlı çözünme
 • Sürekli üretim prosesi sayesinde sürekli yüksek kalite
 • Hızlı çözünmeden dolayı döküme geçmeden hemen önce karbon ilave edebilme
 • Çok düşük azot ve hidrojen içeriğinden dolayı döküm parçalarında düşük pinhole (iğne deliği hatası) riski

Kullanıcıların Karbon Vericilerden Beklentileri

Çelik ve döküm endüstrilerinde kullanılan ürünlerin ekonomik olması ve düşük maliyet avantajı sağlanması anahtar rol oynar ve bu nedenle karbon verici seçimi de bundan doğrudan etkilenmektedir. İyi bir karbon vericiden beklenenler;

 • Yüksek karbon verimi – maliyet avantajı
 • Daha az cüruf – işlem kolaylığı, daha düşük enerji sarfiyatı
 • Yüksek çözünme hızı – düşük enerji maliyetleri ve iki döküm arası daha kısa sürelerden dolayı zaman tasarrufu
 • Üretilebilirlik – planlanma kolaylığı, otomasyon ve daha az hurda
 • Ocak astar ömrü  – ekonomiklik ve düşük bakım maliyetleri

Elgraph Hakkında

Elgraph üretimi için geliştirilen teknolojinin temelinde, Elkem elektrot pastası üretiminde, müşterilerin beklentileri doğrultusunda üretimin kontrolü ve optimizasyonu için kullanılan ürün seçimi, kontrol ve hammadde testlerinin 100 yıllık bilgi birikimi bulunmaktadır.

Yüksek kalsinasyon sıcaklığı, Elkem’e daha saf ve daha yüksek grafitleştirilmiş karbon verici üretilmesine imkân vermektedir. Genel olarak daha fazla grafitleştirilmiş karbon vericiler daha yüksek bir karbon verimi ve çözünürlüğüne sahiptir.

Bir karbon vericinin grafitleşme derecesi için elektrik iletkenliği bir ölçü olarak kullanılmaktadır. Dökümhane uygulamalarında elde edilen tecrübelere göre bir karbon vericinin çözünürlüğünün, karbon vericinin özdirencine bağlı olan grafitleşme derecesi ile ilgili olduğunu göstermektedir. Tipik olarak iyi bir çözünürlüğe sahip karbon vericinin elektrik iletkenliği 270 µOhm’un altında olmalıdır.

Elkem’in yeni kalsinasyon teknolojisi, karbon vericilerin çok düşük kükürt, azot, hidrojen, uçucu ve kül ile üretilmesine imkân vermektedir. Elgraph® karbon vericilerin yüksek çözünürlük hızı bu karbon vericileri metal hazırlama esnasında karbon ilavesi için en ideal karbon vericiler yapmaktadır.

Elgraph® Superior Karbon Verici

Elgraph® Superior karbon verici sfero dökme demirler ve çelik endüstrisi için özellikle düşük kükürt içiriğine ve yüksek saflığa sahip bir karbon verici olarak geliştirilmiştir. Bu karbon verici aynı zamanda hızlı çözünme özelliğinden dolayı gri dökümlerde erimiş ocakta nihai karbon seviyesini ayarlamak için de kullanılmaktadır.

 • Elgraph® Superior karbon vericinin tipik elektrik iletkenliği 50 – 60 µOhmm’dur.
 • Elgraph® Superior karbon verici 0,5 – 5 mm ve 0,5 – 5 mm tane boyutlarında üretilmektedir.

Elgraph® Premium Karbon Verici

Elgraph® Premium karbonverici özellikle yüksek saflık, düşük azot ve hidrojen içeriği esas alınarak özellikle çelik endüstrisi ve gri dökme demirler için geliştirilmiş yüksek çözünme hızına ve iyi üretilebilirlik özelliğine sahip bir karbon vericidir.

 • Elgraph® Premium karbon vericinin tipik elektrik ileteknliği 100 – 300 µOhmm’dur
 • Elgraph® Premium karbon vericiler 0,5 – 5 mm ve 0,5 – 5 mm tane boyutlarında üretilmektedir.

Elgraph® Premium Steel (Premium +) Karbon Verici

Elgraph® Premium Steel karbonverici temel olarak Elgraph® Premium karbon vericiye benzer bir üründür fakat özellikle gri dökme demirler ve daha düşük azot ve hatta daha düşük kükürt içeriğinden dolayı bazı çelik dökümler için geliştirilmiştir. Bu Elgraph karbon vericinin yüksek çözünürlük hızı bu karbon vericiyi dökme demir ve çelik dökümhanelerinde metal hazırlama esnasında karbon ilavesi için en ideal karbon verici yapmaktadır

 • Elgraph® Premium Steel (Premium+) karbon verici 0,5 – 5 mm ve 5 – 8 mm tane boyutlarında üretilmektedir.

Tipik Değerler

table1

ÖNEMLİ NOT: ELKEM markamızın çok geniş ürün ağı vardır. Sitemizde bulamadığınız ürün özellikleri, teknik bilgi, kullanım klavuzları için lütfen bizimle aşağıdaki merkez telefon numaramız üzerinden veya E-posta ile iletişime geçiniz. Ürün uzmanlarımız en kısa sürede sorunlarınızı cevaplandıracaktır. 

Ekspert Mümessillik Tur. ve Tic. Ltd. Şti.

Telefon : (216) 573 3888
E-Posta: expert@expert.com.tr