Dünyadan Türkiye'ye Teknoloji

Elkem Örtü Alaşımları

ELKEM ÖRTÜ ALAŞIMLARI

Topseed® Örtü Alaşımı

Elkem, tretmanda kullanılan Mg’un verimini maksimize etmek ve kontrol edilebilir bir forda cürufu şartlandırmak amacıyla Topseed® Örtü Alaşımını geliştirdi.

Çoğu dökümhaneler, potada Mg reaksiyon şiddetini düşürmek ve daha yüksek bir ferrostatik yükün oluşmasına izin vermek için örtü malzemesi olarak kırpıntı çelik hurda veya standart ferrosilisyum kullanırlar fakat ne FeSi75 ne de kırpıntı çelik hurda istenen sonucu verir.

Bu nedenle Elkem maliyet düşürmeye yönelik olarak magnezyum verimini arttırarak kullanım oranını düşürmek ve aynı zamanda tretman sonrası sıvı metaldeki çekirdeklenme seviyesini arttırmak için Topseed® örtü alaşımını geliştirdi.

Mg tretmanından gelen çoğu reaksiyon cürufları, operatörün cürufu aldığı sırada sıvı haldedir. Bu durum cüruf almada kullanılan perlit tozlarının havada uçuşmasından dolayı verimsiz ve çevreye etkisi bakımından zararlı bir proses olarak ortaya çıkartır. Topseed®‘in kompozisyon olarak bünyesinde bulunan Baryum, cüruf fazlarını katı faza dönüştürerek cürufların metal yüzeyinden daha kolay alınmasını sağlar. Bu durum cürufun çoğunun tretman potasının yüzeyinde toplanmasını ve alınmasını sağladığı için döküm prosesinin ve buna bağlı olarak stoperlerin, tandişlerin ve otomatik döküm ocaklarının daha temiz kalmasını sağlayarak döküm parçalarında cüruf kaynaklı hataları minimize eder.

ÖNEMLİ NOT: ELKEM markamızın çok geniş ürün ağı vardır. Sitemizde bulamadığınız ürün özellikleri, teknik bilgi, kullanım klavuzları için lütfen bizimle aşağıdaki merkez telefon numaramız üzerinden veya E-posta ile iletişime geçiniz. Ürün uzmanlarımız en kısa sürede sorunlarınızı cevaplandıracaktır. 

Ekspert Mümessillik Tur. ve Tic. Ltd. Şti.

Telefon : (216) 573 3888
E-Posta: expert@expert.com.tr

Topseed® Elkem AS’nin tescilli ticari markalarıdır.

topseed