Dünyadan Türkiye'ye Teknoloji

Elkem Ön Şartlandırıcılar

ELKEM ÖNŞARTLANDIRICILAR

Preseed® Önşartlandırıcı

Baz metalde kalıcı partiküller oluşturarak ve stabilize ederek devamında çekirdeklerin temelini oluşturan Preseed®’in döküm parçalarının mekanik özelliklerinde belirgin artışlar meydana getirdiği ve hatta grafit morfoloji/ matrisini geliştirdiği kanıtlanmıştır. Preseed® ön şartlandırıcısının belirli oranda kullanılması, maliyetleri yükselten pik kullanımını düşürür, daha kararlı ve kalite sürekliliğine sahip dökümler elde edilmesini sağlayarak tüm maliyetleri aşağı çeker.

Döküm endüstrisi için dökme demirlerde kullanılmak üzere geliştirilen sadece birkaç önşartlandırıcı var. Döküm parçalarındaki kalite beklentileri ve özellikleri arttıkça daha kararlı baz metal ihtiyacı da artmaktadır. Elkem laboratuvarlarında yapılan detaylı araştırmalar sonucu Preseed® ön şartlandırıcısı geliştirildi. Preseed®’in nihai döküm özelliklerini geliştirdiği ve önşartlandırıcı olarak kullanılan silisyum karbür (SiC) veya yüksek baryum içeren ferrosilisyum ürünleri gibi diğer sözde önşartlandırıcılara göre çok daha üstün bir ürün olduğu kanıtlandı.

Preseed®’in kullanılmasıyla alt ötektik sıcaklığında yükselme, recalescence (katılaşma sırasında yeniden sıcaklık artışı) derecesinde düşme ve grafit çökelme fazının katılaşma periyodunun uzamasından dolayı çekirdeklenme seviyesinde uzun kalıcı bir artış sağlandığı görülmektedir.

Sfero dökümlerdeki etkisi, nodul sayısının ve mekanik özelliklerin artması ve çekinti eğilimin düşmesi şeklindedir.

Gri dökümlerde ise Preseed® grafit morfolojini arttırır, çekinti ve çil eğilimini düşürür ve mekanik özellikleri belirgin bir şekilde iyileştirir. Preseed® kullanılması D ve E tipi gibi istenmeyen grafit yapılarını da ortadan kaldırır.

Preseed® Elkem AS’nin tescilli ticari markalarıdır.

ÖNEMLİ NOT: ELKEM markamızın çok geniş ürün ağı vardır. Sitemizde bulamadığınız ürün özellikleri, teknik bilgi, kullanım klavuzları için lütfen bizimle aşağıdaki merkez telefon numaramız üzerinden veya E-posta ile iletişime geçiniz. Ürün uzmanlarımız en kısa sürede sorunlarınızı cevaplandıracaktır. 

Ekspert Mümessillik Tur. ve Tic. Ltd. Şti.

Telefon : (216) 573 3888
E-Posta: expert@expert.com.tr