Dünyadan Türkiye'ye Teknoloji

Elkem Aşılayıcılar

elkem-asilayicilarElkem aşılayıcılar FeSi esaslı olup mikroyapı ve mekanik özellikleri kontrol etmek amacıyla uzun araştırma ve testler sonucu belirlenmiş miktarlarda aktif elementler içeren ürünlerdir. Türkiye pazarına sunulan aşılayıcıların tamamı Elkem’in Bremanger/Norveç tesislerinde üretilmektedir.

Yıllardan beri, Elkem’in amiral gemisi olan dünyaca ünlü Superseed® aşılayıcı hala dünya döküm sektöründe en çok kullanılan aşılayıcısı konumundadır. Elkem, bugün döküm sektöründe tüm döküm parçaların üretimine hitap eden geniş bir aşılayıcı ürün yelpazesine sahiptir.

Elkem aşılayıcılar ve kullanım

Elkem’in yüksek kalitedeki aşılayıcıları gri döküm, vermiküler döküm ve sfero dökümde tüm kalite beklentilerini karşılamak için özel olarak geliştirilmiştir.

 • Alinoc® aşılayıcı sfero dökümlerde ferriti teşvik etmek ve aynı zamanda yüksek nodul sayısı ve karbürsüz bir yapı elde etmek için geliştirilmiştir.
 • Barinoc® aşılayıcı genel amaçlı kullanılan bir aşılayıcı olup düşük kükürt içeriğine sahip gri dökümlerde ve pota aşısı olarak sfero dökümlerde geniş bir uygulama alanına sahiptir
 • Foundrisil® aşılayıcı hem sfero hem de gri dökümde pota ve kalıba akışta başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bu aşı potansiyel olarak hem vermiküler hem de yüksek silisyumlu sfero dökümler için idealdir.
 • Reseed® aşılayıcı tretmandan sonra baz çekirdeklenmenin düşük olduğu durumlarda yaygın olarak kullanılır. Örneğin tretmanın saf magnezyum veya tel magnezyum ile yapıldığı durumlarda.
 • SMZ® aşılayıcı en eski aşılayıcılardan biri olup düşük sıcaklıklarda dökülen dökümlerde pota ve metal akışına aşılayıcı olarak hala yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Superseed® aşılayıcı gri dökümlerde hala en yaygın kullanılan aşılayıcıdır. Güçlü çil düşürme kabiliyetine sahip olup çekinti eğilimini minimize eder.
 • Superseed® Extra aşılayıcı genel olarak düşük kükürt içeriğine sahip gri dökümlerde kullanılır. Bu aşılayıcı çok daha fazla tane inceltici özelliğe sahip olup daha kısa lamel grafit boylarından dolayı işlemeyi kolaylaştırır. Bu aşılayıcı ayrıca özel sfero dökümlerde de kendine kullanım alanı bulmaktadır.
 • Ultraseed® Ce aşılayıcı sfero dökümlerin çekirdeklenme mekanizmasına temel teşkil eden araştırmalar sonucu geliştirildi. Bu benzersiz ve patentli ürün metalin çekirdeklenmesi için önemli olan elementleri doğru yerde ve doğru zamanda ilave eder. Bu güçlü aşılayıcı, zararlı bizmut elementini içeren malzemelere alternatif olarak kullanılır.
 • Ultraseed® Zr aşılayıcı Ultraseed® Ce’ye alternatif olup nadir toprak elementlerinin sınırlı olması gereken yerlerde örneğin chunky grafit oluşma eğilimi olan dökümlerde kullanım alanı bulmaktadır.
 • Vaxon® aşılayıcı genel amaçlı bir aşılayıcı olup tüm dökme demirlerde kullanılabilir. Dengeli miktarlarda aktif kalsiyum ve alüminyum elementleri içeren bu aşılayıcı performans sürekliliğini ve iyi döküm özelliklerini garanti eder.
 • Zircinoc® aşılayıcı çok güçlü aşılama özelliğine sahip bir aşılayıcıdır. Hem Sfero hem de gri dökümlerde yaygın olarak kullanılan bir aşılayıcı olmakla birlikte malzeme olarak farklı sfero dökümlerde örneğin yüksek silisyumlu dökümler gibi farklı tipteki sfero dökümlerde de kullanılmaktadır.

Alinoc®, Barinoc®, Foundrisil®, Reseed®, SMZ®, Superseed®, Ultraseed®, Vaxon® and Zircinoc® Elkem AS’nin tescilli ticari markalarıdır.

ÖNEMLİ NOT: ELKEM markamızın çok geniş ürün ağı vardır. Sitemizde bulamadığınız ürün özellikleri, teknik bilgi, kullanım klavuzları için lütfen bizimle aşağıdaki merkez telefon numaramız üzerinden veya E-posta ile iletişime geçiniz. Ürün uzmanlarımız en kısa sürede sorunlarınızı cevaplandıracaktır. 

Ekspert Mümessillik Tur. ve Tic. Ltd. Şti.

Telefon : (216) 573 3888
E-Posta: expert@expert.com.tr